C&K Components 7201SD9CME
7201SD9CME picture photo
Mfg. Part Number
7201SD9CME
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201SD9CME.pdf
Availability of 7201SD9CME
QUANTITY
7201SD9CME Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201SD9CME
Internal Part NumberEIS-7201SD9CME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.45mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201SD9CME
Related Links7201S, 7201SD9CME Datasheet, C&K Components Distributor
7201SD9CME Details Description
Related parts for 7201SD9CME
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TXRX PROFIBUS RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 31POS 0.5MM JMPR TYPE D 10" datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 25V AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 25 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
INSULATED ALLIGATOR LARGE 832THD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf