Microchip Technology PIC16LF723AT-I/ML
PIC16LF723AT-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF723AT-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF723AT-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF723AT-I/ML
QUANTITY
PIC16LF723AT-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF723AT-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF723AT-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF723AT-I/ML
Related LinksPIC16LF7, PIC16LF723AT-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF723AT-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF723AT-I/ML
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 190MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf