C&K Components 7201SPYCQI
7201SPYCQI picture photo
Mfg. Part Number
7201SPYCQI
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201SPYCQI.pdf
Availability of 7201SPYCQI
QUANTITY
7201SPYCQI Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201SPYCQI
Internal Part NumberEIS-7201SPYCQI
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length10.67mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Potted
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201SPYCQI
Related Links7201S, 7201SPYCQI Datasheet, C&K Components Distributor
7201SPYCQI Details Description
Related parts for 7201SPYCQI
CABLE ASSEM CAMERA LINK 2METER datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIE-RD 1.218 PKGD SC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SMT RETAINER FOR 20MM CELL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf