Vishay/Dale RNC55H48R7FSBSL
RNC55H48R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H48R7FSBSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H48R7FSBSL.pdf
Availability of RNC55H48R7FSBSL
QUANTITY
RNC55H48R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H48R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H48R7FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H48R7FSBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H48R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H48R7FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H48R7FSBSL
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DOOR PLEXI 69.75X19.33" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 11MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
BG STSHLD MTL-IN 22''X24'' 100EA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf