C&K Components 7201SPYWBE
7201SPYWBE picture photo
Mfg. Part Number
7201SPYWBE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201SPYWBE.pdf
Availability of 7201SPYWBE
QUANTITY
7201SPYWBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201SPYWBE
Internal Part NumberEIS-7201SPYWBE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length10.67mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201SPYWBE
Related Links7201S, 7201SPYWBE Datasheet, C&K Components Distributor
7201SPYWBE Details Description
Related parts for 7201SPYWBE
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 10V/5V TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HDR 14POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 28MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf