Panasonic Electronic Components ERJ-1TNF2703U
ERJ-1TNF2703U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TNF2703U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TNF2703U.pdf
Availability of ERJ-1TNF2703U
QUANTITY
ERJ-1TNF2703U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TNF2703U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TNF2703U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TNF2703U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TNF2703U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TNF2703U Details Description
Related parts for ERJ-1TNF2703U
JUMPER-H1504TR/A2015G/H1504TR 6" datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/1/2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
INTERFACE X3 GATEWAY GPRS INT'L datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH DIE datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 556 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf