Vishay/Dale RCP2512W100RGS2
RCP2512W100RGS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W100RGS2
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W100RGS2.pdf
Availability of RCP2512W100RGS2
QUANTITY
RCP2512W100RGS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W100RGS2
Internal Part NumberEIS-RCP2512W100RGS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W100RGS2
Related LinksRCP2512, RCP2512W100RGS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W100RGS2 Details Description
Related parts for RCP2512W100RGS2
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB datasheet.pdf
SENS HEAD SPOT BEAM DIFFUSE REFL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
POWER STRIP 77" 20A 12OUT 15' datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf