C&K Components 7203J61W3QE12
7203J61W3QE12 picture photo
Mfg. Part Number
7203J61W3QE12
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7203J61W3QE12.pdf
Availability of 7203J61W3QE12
QUANTITY
7203J61W3QE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7203J61W3QE12
Internal Part NumberEIS-7203J61W3QE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleWire Wrap
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7203J61W3QE12
Related Links7203J6, 7203J61W3QE12 Datasheet, C&K Components Distributor
7203J61W3QE12 Details Description
Related parts for 7203J61W3QE12
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf