C&K Components 7203P3D9CQE22
7203P3D9CQE22 picture photo
Mfg. Part Number
7203P3D9CQE22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7203P3D9CQE22.pdf
Availability of 7203P3D9CQE22
QUANTITY
7203P3D9CQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7203P3D9CQE22
Internal Part NumberEIS-7203P3D9CQE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length13.21mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7203P3D9CQE22
Related Links7203P3, 7203P3D9CQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7203P3D9CQE22 Details Description
Related parts for 7203P3D9CQE22
CONN DUST CAP FOR 10&12POS RECPT datasheet.pdf
Connector Receptacle 112 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.0MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 291K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82K OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .437 datasheet.pdf
0,22UF 40V 10X7X3,5MM 125C 20000 datasheet.pdf