C&K Components 7203SPDZBE
7203SPDZBE picture photo
Mfg. Part Number
7203SPDZBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7203SPDZBE.pdf
Availability of 7203SPDZBE
QUANTITY
7203SPDZBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7203SPDZBE
Internal Part NumberEIS-7203SPDZBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length12.45mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7203SPDZBE
Related Links7203S, 7203SPDZBE Datasheet, C&K Components Distributor
7203SPDZBE Details Description
Related parts for 7203SPDZBE
MARKER CABLE 0.50 X 0.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 6.5KV 650A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf