C&K Components 7207J1V5QE2
7207J1V5QE2 picture photo
Mfg. Part Number
7207J1V5QE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7207J1V5QE2.pdf
Availability of 7207J1V5QE2
QUANTITY
7207J1V5QE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7207J1V5QE2
Internal Part NumberEIS-7207J1V5QE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7207J1V5QE2
Related Links7207J, 7207J1V5QE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7207J1V5QE2 Details Description
Related parts for 7207J1V5QE2
JUMPER-H1506TR/A3048N/H1504TR12" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 144TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
HOUSING PLASTIC GRAY datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 7M 26AWG datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DSUB PIN RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf