C&K Components 7207J60CQE2
7207J60CQE2 picture photo
Mfg. Part Number
7207J60CQE2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7207J60CQE2.pdf
Availability of 7207J60CQE2
QUANTITY
7207J60CQE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7207J60CQE2
Internal Part NumberEIS-7207J60CQE2
Category Switches
FamilyRocker Switches
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7207J60CQE2
Related Links7207J, 7207J60CQE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7207J60CQE2 Details Description
Related parts for 7207J60CQE2
PLATE COVER SIZE 8 PLASTIC OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPHIC 128X64 TRANSFL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf