C&K Components 7208SYV6BE
7208SYV6BE picture photo
Mfg. Part Number
7208SYV6BE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7208SYV6BE.pdf
Availability of 7208SYV6BE
QUANTITY
7208SYV6BE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7208SYV6BE
Internal Part NumberEIS-7208SYV6BE
Category Switches
FamilyToggle Switches
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.67mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7208SYV6BE
Related Links7208S, 7208SYV6BE Datasheet, C&K Components Distributor
7208SYV6BE Details Description
Related parts for 7208SYV6BE
SWITCH MINI 6A SPDT HINGE.250"QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 40 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.1A 6-SSOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
REAR TERM HOLD DOWN datasheet.pdf
POLYSWITCH 1.25A RESET FUSE RAD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 202MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8USON datasheet.pdf