C&K Components 7211MDAV2BE22
7211MDAV2BE22 picture photo
Mfg. Part Number
7211MDAV2BE22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V
Datasheet Download
7211MDAV2BE22.pdf
Availability of 7211MDAV2BE22
QUANTITY
7211MDAV2BE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7211MDAV2BE22
Internal Part NumberEIS-7211MDAV2BE22
Category Switches
FamilyToggle Switches
CircuitSP3T
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7211MDAV2BE22
Related Links7211MD, 7211MDAV2BE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7211MDAV2BE22 Details Description
Related parts for 7211MDAV2BE22
CONN HEADER 22POS 3MM R/A TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 24POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf