C&K Components 7215P4D9ABE22
7215P4D9ABE22 picture photo
Mfg. Part Number
7215P4D9ABE22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V
Datasheet Download
7215P4D9ABE22.pdf
Availability of 7215P4D9ABE22
QUANTITY
7215P4D9ABE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7215P4D9ABE22
Internal Part NumberEIS-7215P4D9ABE22
Category Switches
FamilyToggle Switches
CircuitSP3T
Switch FunctionMom-On-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length8.13mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7215P4D9ABE22
Related Links7215P4, 7215P4D9ABE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7215P4D9ABE22 Details Description
Related parts for 7215P4D9ABE22
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 1.3KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 0.118 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf