Integrated Device Technology (IDT) 72201L10J
72201L10J picture photo
Mfg. Part Number
72201L10J
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 256X9 SYNC 10NS 32-PLCC
Datasheet Download
72201L10J.pdf
Availability of 72201L10J
QUANTITY
72201L10J Order Process
Ship out your order
Specifications of 72201L10J
Internal Part NumberEIS-72201L10J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTube
Memory Size2.25K (256 x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate100MHz
Access Time6.5ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)35mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72201L10J
Related Links7220, 72201L10J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72201L10J Details Description
Related parts for 72201L10J
IC OCTAL BUS TRANSCEIVER 24-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR I2C TSOT-23-6 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 38POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
2.5 GHZ WIMAX PA datasheet.pdf