Integrated Device Technology (IDT) 72201L15JI8
72201L15JI8 picture photo
Mfg. Part Number
72201L15JI8
Brief Description
IC FIFO 256X9 SYNC 15NS 32-PLCC
Datasheet Download
72201L15JI8.pdf
Availability of 72201L15JI8
QUANTITY
72201L15JI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72201L15JI8
Internal Part NumberEIS-72201L15JI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2.25K (256 x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)35mA
FWFT SupportNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72201L15JI8
Related Links72201, 72201L15JI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72201L15JI8 Details Description
Related parts for 72201L15JI8
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 13.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf