Preci-Dip 813-S1-026-10-014101
813-S1-026-10-014101 picture photo
Mfg. Part Number
813-S1-026-10-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Spring Loaded
Brief Description
CONN SPRING LOAD 26POS DUAL PCB
Datasheet Download
813-S1-026-10-014101.pdf
Availability of 813-S1-026-10-014101
QUANTITY
813-S1-026-10-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 813-S1-026-10-014101
Internal Part NumberEIS-813-S1-026-10-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Spring Loaded
Series813
PackagingBulk
Connector TypePiston
Number of Contacts26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
MaterialBrass
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)813-S1-026-10-014101
Related Links813-S1-026, 813-S1-026-10-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
813-S1-026-10-014101 Details Description
Related parts for 813-S1-026-10-014101
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RJI CORD 4X22/7 IP20OUTDOOR MULT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 110K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf