Integrated Device Technology (IDT) 72245LB10J
72245LB10J picture photo
Mfg. Part Number
72245LB10J
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 68PLCC
Datasheet Download
72245LB10J.pdf
Availability of 72245LB10J
QUANTITY
72245LB10J Order Process
Ship out your order
Specifications of 72245LB10J
Internal Part NumberEIS-72245LB10J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTube
Memory Size72K (4K x 18)
FunctionSynchronous
Data Rate100MHz
Access Time6.5ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)60mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72245LB10J
Related Links72245, 72245LB10J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72245LB10J Details Description
Related parts for 72245LB10J
CONN RP-SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A SYNC 10SON datasheet.pdf
INLET C18 6.3QC 1.5MM PNL SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf