FFF 72336-100CA
72336-100CA picture photo
Mfg. Part Number
72336-100CA
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH
Datasheet Download
72336-100CA.pdf
Availability of 72336-100CA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
72336-100CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 72336-100CA
Internal Part NumberEIS-72336-100CA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPCMCIA 13/Jun/2011
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
Series-
PackagingBulk
Card TypePCMCIA - CardBus
Number of Positions-
Connector TypeEjector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector SideLeft
Mounting TypeSnap-In
FeaturesCard Guides
Height Above Board-
Mounting Feature-
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72336-100CA
Related Links72336, 72336-100CA Datasheet, FFF Distributor
72336-100CA Details Description
Related parts for 72336-100CA
IDC CABLE - MKC20K/MC20F/MPL20K datasheet.pdf
IC DCP QUAD 10K 64TP 24TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL 4PST 30DMP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.8A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 800MM 12-24VDC PNP datasheet.pdf