Qualtek Electronics Corp. 723A-10/48
723A-10/48 picture photo
Mfg. Part Number
723A-10/48
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP4.8MM
Datasheet Download
723A-10/48.pdf
Availability of 723A-10/48
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
723A-10/48 Order Process
Ship out your order
Specifications of 723A-10/48
Internal Part NumberEIS-723A-10/48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
PCN Obsolescence/ EOLMultiple AC Receptacles 16/Mar/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series723A
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)723A-10/48
Related Links723A-, 723A-10/48 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
723A-10/48 Details Description
Related parts for 723A-10/48
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf