Qualtek Electronics Corp. 723A-15/63
723A-15/63 picture photo
Mfg. Part Number
723A-15/63
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP6.3MM
Datasheet Download
723A-15/63.pdf
Availability of 723A-15/63
QUANTITY
723A-15/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of 723A-15/63
Internal Part NumberEIS-723A-15/63
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
PCN Obsolescence/ EOLMultiple AC Receptacles 16/Mar/2015
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series723A
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)723A-15/63
Related Links723A-, 723A-15/63 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
723A-15/63 Details Description
Related parts for 723A-15/63
RES SMD 1.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 10.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf