Vishay/Dale CW0101K800JE733
CW0101K800JE733 picture photo
Mfg. Part Number
CW0101K800JE733
Brief Description
RES 1.8K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0101K800JE733.pdf
Availability of CW0101K800JE733
QUANTITY
CW0101K800JE733 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0101K800JE733
Internal Part NumberEIS-CW0101K800JE733
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0101K800JE733
Related LinksCW0101K, CW0101K800JE733 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0101K800JE733 Details Description
Related parts for CW0101K800JE733
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/T WF datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
M4 METRIC TERM UNASSEMBLED YELLO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf