Switchcraft Inc. 7280-6PG-300
7280-6PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
7280-6PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
7280-6PG-300.pdf
Availability of 7280-6PG-300
QUANTITY
7280-6PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7280-6PG-300
Internal Part NumberEIS-7280-6PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7280-6PG-300
Related Links7280-6, 7280-6PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
7280-6PG-300 Details Description
Related parts for 7280-6PG-300
CONN PLUG 3POS .062 PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 3 ROW 165 POS NO L datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf