Switchcraft Inc. 7292-7PG-300
7292-7PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
7292-7PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
7292-7PG-300.pdf
Availability of 7292-7PG-300
QUANTITY
7292-7PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7292-7PG-300
Internal Part NumberEIS-7292-7PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7292-7PG-300
Related Links7292-7, 7292-7PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
7292-7PG-300 Details Description
Related parts for 7292-7PG-300
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK MULTIWATT 1.0" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 42.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf