Pomona Electronics 72926-C-80
72926-C-80 picture photo
Mfg. Part Number
72926-C-80
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE INS BNC M-BNC M 50 OHM 80"
Datasheet Download
72926-C-80.pdf
Availability of 72926-C-80
QUANTITY
72926-C-80 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72926-C-80
Internal Part NumberEIS-72926-C-80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information72926-C-80 RoHS Cert
Standard Package5
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
GenderMale to Male
StyleBNC to BNC
1st ConnectorBNC Male Plug
2nd ConnectorBNC Male Plug
Length80" (2.03m)
Cable TypeRG-58C
Impedance50 Ohm
Frequency - Max-
ColorBlack
FeaturesShielded
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72926-C-80
Related Links72926, 72926-C-80 Datasheet, Pomona Electronics Distributor
72926-C-80 Details Description
Related parts for 72926-C-80
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 18V 1.4A datasheet.pdf
RES 542 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SOD123 datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE RA datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf