Vishay/Vitramon VJ0805D120FLAAJ
VJ0805D120FLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D120FLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D120FLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D120FLAAJ
QUANTITY
VJ0805D120FLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D120FLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D120FLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D120FLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D120FLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D120FLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D120FLAAJ
Connector Receptacle 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.49 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZD25 M20 datasheet.pdf
SYRINGE PLUNGER 1CC 1000PC datasheet.pdf
FILT DSUB 25POS M-F ADPTR datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
150UF 25V 9.779X32.664 105C AXI datasheet.pdf