TT Electronics/BI 72PMR100KLF
72PMR100KLF picture photo
Mfg. Part Number
72PMR100KLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
72PMR100KLF.pdf
Availability of 72PMR100KLF
QUANTITY
72PMR100KLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 72PMR100KLF
Internal Part NumberEIS-72PMR100KLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert. of Compliance
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series72
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.187" H (9.53mm x 9.53mm x 4.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72PMR100KLF
Related Links72PMR, 72PMR100KLF Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
72PMR100KLF Details Description
Related parts for 72PMR100KLF
JUMPER-H1500TR/A3048G/X 4" datasheet.pdf
CONN JACK MONO 3PIN 2.5MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
5 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf