Texas Instruments TPS728185315YZUR
TPS728185315YZUR picture photo
Mfg. Part Number
TPS728185315YZUR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.85V/3.15V 5DSBGA
Datasheet Download
TPS728185315YZUR.pdf
Availability of TPS728185315YZUR
QUANTITY
TPS728185315YZUR Order Process
Ship out your order
Specifications of TPS728185315YZUR
Internal Part NumberEIS-TPS728185315YZUR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.85V, 3.15V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-, 0.23V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-UFBGA, DSBGA
Supplier Device Package5-DSBGA (1x1.37)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPS728185315YZUR
Related LinksTPS72818, TPS728185315YZUR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TPS728185315YZUR Details Description
Related parts for TPS728185315YZUR
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMA datasheet.pdf
HEADER SOLDERTAIL SIP 32POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO PROG 6CLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX2M datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 33POS .3MM datasheet.pdf