Integrated Device Technology (IDT) 72T18105L10BB
72T18105L10BB picture photo
Mfg. Part Number
72T18105L10BB
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 131X18 2.5V 10NS 24BGA
Datasheet Download
72T18105L10BB.pdf
Availability of 72T18105L10BB
QUANTITY
72T18105L10BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 72T18105L10BB
Internal Part NumberEIS-72T18105L10BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPBGA-240,324,640 Assembly Site Chng 18/Aug/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72T
PackagingTray
Memory Size2.25M (128K x 18)(256K x 9)
FunctionAsynchronous, Synchronous
Data Rate50MHz, 100MHz
Access Time14ns, 4.5ns
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Current - Supply (Max)70mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case240-BGA
Supplier Device Package240-PBGA (19x19)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72T18105L10BB
Related Links72T181, 72T18105L10BB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72T18105L10BB Details Description
Related parts for 72T18105L10BB
RES 20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING BLACK 1/2" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 27A 8-SO datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
3M MULTI-TOUCH DISPLAY M2167PW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf