Integrated Device Technology (IDT) 72T7295L10BB
72T7295L10BB picture photo
Mfg. Part Number
72T7295L10BB
Brief Description
IC FIFO 32768X72 10NS 324-BGA
Datasheet Download
72T7295L10BB.pdf
Availability of 72T7295L10BB
QUANTITY
72T7295L10BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 72T7295L10BB
Internal Part NumberEIS-72T7295L10BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
PackagingTray
Memory Size2.25M (32K x 72)
FunctionAsynchronous, Synchronous
Data Rate50MHz, 100MHz
Access Time14ns, 4.5ns
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Current - Supply (Max)130mA
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case324-BGA
Supplier Device Package324-PBGA (19x19)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72T7295L10BB
Related Links72T729, 72T7295L10BB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72T7295L10BB Details Description
Related parts for 72T7295L10BB
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.84A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD BK datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEVEL 120VAC CHASSIS datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf