Integrated Device Technology (IDT) 72V2101L15PFI8
72V2101L15PFI8 picture photo
Mfg. Part Number
72V2101L15PFI8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SS 131X18 15NS 64QFP
Datasheet Download
72V2101L15PFI8.pdf
Availability of 72V2101L15PFI8
QUANTITY
72V2101L15PFI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V2101L15PFI8
Internal Part NumberEIS-72V2101L15PFI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size2.25M (256K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max)55mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V2101L15PFI8
Related Links72V2101, 72V2101L15PFI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V2101L15PFI8 Details Description
Related parts for 72V2101L15PFI8
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 53A SOT-227 datasheet.pdf