Integrated Device Technology (IDT) 72V255LA20PF8
72V255LA20PF8 picture photo
Mfg. Part Number
72V255LA20PF8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SS 8192X18 20NS 64-TQFP
Datasheet Download
72V255LA20PF8.pdf
Availability of 72V255LA20PF8
QUANTITY
72V255LA20PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V255LA20PF8
Internal Part NumberEIS-72V255LA20PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size144K (8K x 18)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)55mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V255LA20PF8
Related Links72V255, 72V255LA20PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V255LA20PF8 Details Description
Related parts for 72V255LA20PF8
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 400A 300VAC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf