Integrated Device Technology (IDT) 72V3650L7-5BBI
72V3650L7-5BBI picture photo
Mfg. Part Number
72V3650L7-5BBI
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SS 2048X36 7-5NS 144BGA
Datasheet Download
72V3650L7-5BBI.pdf
Availability of 72V3650L7-5BBI
QUANTITY
72V3650L7-5BBI Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V3650L7-5BBI
Internal Part NumberEIS-72V3650L7-5BBI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTray
Memory Size72K (2K x 36)
FunctionSynchronous
Data Rate133.3MHz
Access Time5ns
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max)40mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-BGA
Supplier Device Package144-PBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V3650L7-5BBI
Related Links72V3650, 72V3650L7-5BBI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V3650L7-5BBI Details Description
Related parts for 72V3650L7-5BBI
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44PLCC datasheet.pdf
VOLTMETER 2VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL .100" GOLD datasheet.pdf