Integrated Device Technology (IDT) 72V3660L6BB
72V3660L6BB picture photo
Mfg. Part Number
72V3660L6BB
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SS 4096X36 6NS 144-BGA
Datasheet Download
72V3660L6BB.pdf
Availability of 72V3660L6BB
QUANTITY
72V3660L6BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V3660L6BB
Internal Part NumberEIS-72V3660L6BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTray
Memory Size144K (4K x 36)
FunctionSynchronous
Data Rate166MHz
Access Time4ns
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max)40mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case144-BGA
Supplier Device Package144-PBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V3660L6BB
Related Links72V36, 72V3660L6BB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V3660L6BB Details Description
Related parts for 72V3660L6BB
IC FPGA 173 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 25W datasheet.pdf