Abracon Corporation AISC-1210HS-3R3K-T2
AISC-1210HS-3R3K-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1210HS-3R3K-T2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 650MA 750 MOHM
Datasheet Download
AISC-1210HS-3R3K-T2.pdf
Availability of AISC-1210HS-3R3K-T2
QUANTITY
AISC-1210HS-3R3K-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1210HS-3R3K-T2
Internal Part NumberEIS-AISC-1210HS-3R3K-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210HS.pdfAISC-1210HS.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1210HS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating650mA
Current - Saturation700mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1210HS-3R3K-T2
Related LinksAISC-1210, AISC-1210HS-3R3K-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1210HS-3R3K-T2 Details Description
Related parts for AISC-1210HS-3R3K-T2
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
BRACKET ADJUST HEIGHT/ANGLE E3Z datasheet.pdf
LED RED 700MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
BLZ 5.00/17/270F SN OR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf