| Internal Part Number | EIS-72V841L20TF8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 31/Jul/2014 | |
| Standard Package | 1,250 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Memory Size | 72K (4K x 9 x 2) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 50MHz | |
| Access Time | 12ns | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply (Max) | 40mA | |
| Bus Directional | Bi-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | No | |
| FWFT Support | No | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |