| Internal Part Number | EIS-72V84L15PAG8 | |
| PCN Assembly/Origin | TSSOP/VFQFPN Assembly Site/Part Marking Chg 13/Nov/2015 | |
| PCN Packaging | Carrier Tape Update 22/Jul/2015 Carrier Tape Update 23/Oct/2015 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | 72V | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Memory Size | 72K (4K x 9 x 2) | |
| Function | Asynchronous | |
| Data Rate | 40MHz | |
| Access Time | 15ns | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply (Max) | 100mA | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Depth, Width | |
| Programmable Flags Support | No | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | No | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) | |