Vishay/Dale RNR55J49R9BMBSL
RNR55J49R9BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J49R9BMBSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J49R9BMBSL.pdf
Availability of RNR55J49R9BMBSL
QUANTITY
RNR55J49R9BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J49R9BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J49R9BMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J49R9BMBSL
Related LinksRNR55J4, RNR55J49R9BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J49R9BMBSL Details Description
Related parts for RNR55J49R9BMBSL
SENSR OPTO TRANS 4MM REFL TH PCB datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RETRACTOR BALANCER 2-4LBS 6.6' datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
D SUB MA RA 3W3C 20A PL3_METAL B datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf