C&K Components 7301K2AV2QE3
7301K2AV2QE3 picture photo
Mfg. Part Number
7301K2AV2QE3
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
7301K2AV2QE3.pdf
Availability of 7301K2AV2QE3
QUANTITY
7301K2AV2QE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7301K2AV2QE3
Internal Part NumberEIS-7301K2AV2QE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length17.88mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesRed Anodized
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7301K2AV2QE3
Related Links7301K2, 7301K2AV2QE3 Datasheet, C&K Components Distributor
7301K2AV2QE3 Details Description
Related parts for 7301K2AV2QE3
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE HD RGHT 4PVH 4 COL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 500W datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf