Pomona Electronics 73070-C-12
73070-C-12 picture photo
Mfg. Part Number
73070-C-12
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CBL SMA PLUG-BKHD JACK RG58C 12"
Datasheet Download
73070-C-12.pdf
Availability of 73070-C-12
QUANTITY
73070-C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 73070-C-12
Internal Part NumberEIS-73070-C-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information73070 RoHS Cert
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
GenderFemale to Male
StyleSMA to SMA
1st ConnectorSMA Female Jack
2nd ConnectorSMA Male Plug
Length12.0" (304.8mm)
Cable TypeRG-58C
Impedance50 Ohm
Frequency - Max3GHz
ColorBlack
FeaturesShielded
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73070-C-12
Related Links73070, 73070-C-12 Datasheet, Pomona Electronics Distributor
73070-C-12 Details Description
Related parts for 73070-C-12
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
STAINLESS NON PLUG-INSIDE datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf