| Internal Part Number | EIS-73547-130TRLF | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Rib-Cage™, MezzSelect™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Connector Type | Shrouded | |
| Number of Positions | 60 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | 0.391" (9.93mm) | |
| Molding Height Above Board | 0.364" (9.25mm) | |
| Contact Mating Length | 0.130" (3.30mm) | |