United Chemi-Con E36D251LPN103TEB7N
E36D251LPN103TEB7N picture photo
Mfg. Part Number
E36D251LPN103TEB7N
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251LPN103TEB7N.pdf
Availability of E36D251LPN103TEB7N
QUANTITY
E36D251LPN103TEB7N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251LPN103TEB7N
Internal Part NumberEIS-E36D251LPN103TEB7N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251LPN103TEB7N
Related LinksE36D251LP, E36D251LPN103TEB7N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251LPN103TEB7N Details Description
Related parts for E36D251LPN103TEB7N
IC CTRLR PCMCIA CARDBUS 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
DSUB PANEL MOUNTING FRAME datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 185MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
RES 2.048K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf