Sullins Connector Solutions HCC20HETS
HCC20HETS picture photo
Mfg. Part Number
HCC20HETS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P
Datasheet Download
HCC20HETS.pdf
Availability of HCC20HETS
QUANTITY
HCC20HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of HCC20HETS
Internal Part NumberEIS-HCC20HETS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCC20HETS
Related LinksHCC2, HCC20HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HCC20HETS Details Description
Related parts for HCC20HETS
IDC CABLE - MPR16K/MC16F/MPR16K datasheet.pdf
RND STNDFF 1/4-20 CERAMIC 1-1/2" datasheet.pdf
CONN RECEPT 4X LANYARD SMD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 40MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
LED SBT-70 90CRI 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 500V RADIAL datasheet.pdf