Crydom DC100A40
DC100A40 picture photo
Mfg. Part Number
DC100A40
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR DC OUT 40A 90-140VAC
Datasheet Download
DC100A40.pdf
Availability of DC100A40
QUANTITY
DC100A40 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC100A40
Internal Part NumberEIS-DC100A40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDC PowerPlus Series.stpDC PowerPlus Series.satDC PowerPlus Series.dwg
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPowerPlus DC
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance15 mOhm
Load Current40A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load1 ~ 72 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseHockey Puck
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC100A40
Related LinksDC10, DC100A40 Datasheet, Crydom Distributor
DC100A40 Details Description
Related parts for DC100A40
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.3W DO41 datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/O CAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 6PDT 1A 125V datasheet.pdf