Omron G9EJ-1-DC12
G9EJ-1-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
G9EJ-1-DC12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 25A 12V
Datasheet Download
G9EJ-1-DC12.pdf
Availability of G9EJ-1-DC12
QUANTITY
G9EJ-1-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of G9EJ-1-DC12
Internal Part NumberEIS-G9EJ-1-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesG9EJ
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current167mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)7.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time50ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact Material-
Coil Power2 W
Coil Resistance72 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)G9EJ-1-DC12
Related LinksG9EJ-, G9EJ-1-DC12 Datasheet, Omron Distributor
G9EJ-1-DC12 Details Description
Related parts for G9EJ-1-DC12
CONN PLUG 9POS 30AWG 28IN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 13A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 570 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf