Vicor Corporation VE-20Z-EY-F3
VE-20Z-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20Z-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VE-20Z-EY-F3.pdf
Availability of VE-20Z-EY-F3
QUANTITY
VE-20Z-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20Z-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-20Z-EY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20Z-EY-F3
Related LinksVE-20Z, VE-20Z-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20Z-EY-F3 Details Description
Related parts for VE-20Z-EY-F3
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
MKR WIRE BOOK ASST NOS&LETS 10PC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 1000W NI1230S datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf