B&K Precision CT2996-100-2
CT2996-100-2 picture photo
Mfg. Part Number
CT2996-100-2
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 10
Datasheet Download
CT2996-100-2.pdf
Availability of CT2996-100-2
QUANTITY
CT2996-100-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2996-100-2
Internal Part NumberEIS-CT2996-100-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Socket (Jack), Single, Sheathed
2nd ConnectorBanana Socket (Jack), Single, Sheathed
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Contents1 Lead, Red
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated1000V (1kV)
Current Rating12A
RatingsCAT III 1000V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2996-100-2
Related LinksCT2996, CT2996-100-2 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2996-100-2 Details Description
Related parts for CT2996-100-2
IC REG LDO 1.8V 0.8A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
REPLACEMENT VALUE SHEET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 20-SSOP datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 AMPTRAC WHITE 3' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
ZACK STRIP PRINTED HORIZON datasheet.pdf
CB BTS FT 16 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf