FFF 73941-1002LF
73941-1002LF picture photo
Mfg. Part Number
73941-1002LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
METRAL REC
Datasheet Download
73941-1002LF.pdf
Availability of 73941-1002LF
QUANTITY
73941-1002LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 73941-1002LF
Internal Part NumberEIS-73941-1002LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Material Reversal 22/Apr/2015
Standard Package640
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral®
PackagingTube
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector Style-
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Number of Columns18
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
FeaturesBoard Lock, Spacer
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Color-
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)73941-1002LF
Related Links73941-, 73941-1002LF Datasheet, FFF Distributor
73941-1002LF Details Description
Related parts for 73941-1002LF
MOSFET P-CH 12V 4A SMINI-3 datasheet.pdf
ID ISC.MR200-E ETHERNET MR READR datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200M OHM 10% 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 25 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4SKT CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
# BNC PLUG datasheet.pdf
470UF 25V 12,5X16MM 105C 5000H datasheet.pdf