Qualtek Electronics Corp. 739W-X2/31
739W-X2/31 picture photo
Mfg. Part Number
739W-X2/31
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
OUTLET PWR NEMA SNAPIN/IDC
Datasheet Download
739W-X2/31.pdf
Availability of 739W-X2/31
QUANTITY
739W-X2/31 Order Process
Ship out your order
Specifications of 739W-X2/31
Internal Part NumberEIS-739W-X2/31
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAC Receptacles
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series739W
PackagingBulk
Connector StyleNEMA 5-20
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL125VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationIDC
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout Dimensions-
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)739W-X2/31
Related Links739W-, 739W-X2/31 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
739W-X2/31 Details Description
Related parts for 739W-X2/31
CABLE CLAMP AMBER 1" DIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf